Seznam se bezpečně!

S rychlým rozvojem informačních technologií a internetu bohužel vznikají také nové možnosti zneužívání dětí. Ve vlastním projektu Seznam se bezpečně! upozorňujeme na nebezpečí, která jsou skrytá za nejrůznějšími identitami na internetu.

Připomínáme si vznik Úmluvy o právech dítěte

V listopadu 2017 jsme si připomněli důležitý den v souvislosti s ochranou ohrožených dětí. V roce 1989 byla přijata Valným shromážděním OSN Úmluva o právech dítěte. Týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí v Česku každoročně přibývá. V loňském roce bylo podle statistiky MPSV nahlášeno 9 416 takových případů. Odhaduje se, že skutečný počet je ještě desetkrát vyšší. Ročně dokonce na následky špatného zacházení několik dětí zemře. Alarmující je, že fyzického, psychického a sexuálního násilí se přitom na dětech nejčastěji dopouští někdo z rodiny dítěte nebo z jeho nejbližšího okolí. Děkujeme našemu partnerovi, Dětskému krizovému centru, že se této problematice věnuje.

Seznam se bezpečně na konferenci (Ne)bezpečí na síti

Náš nový partner, Jeden svět na školách, uspořádal v Centru současného umění DOX 18. 10. 2017 konferenci (Ne)bezpečí na síti. Jejím cílem bylo přiblížit rizika, se kterými se mladí lidé na sociálních sítích setkávají. Martin Kožíšek, autor projektu Seznam se bezpečně, měl tu čest stát se jedním z odborníků, kteří besedovali o současných nebezpečích světa postfaktické doby. Tématem se stalo také vnímání nebezpečí závislosti na internetu, kyberšikana, dezinformace či nenávistné projevy. Konference se zúčastnilo více než 120 vyučujících ze základních a středních škol z celé republiky.

Kyberšikana očima mladých tvůrců

Před letními prázdninami oslovili představitelé projektu Seznam se bezpečně mladé tvůrce, aby ze svého pohledu přiblížili témata související s kyberšikanou. Jediným zadáním bylo, aby videa měla vzdělávací potenciál a byla určena pro mladou generaci. Dosud vznikla tři videa, z nichž za nejpovedenější je možné označit to od Ondřeje Šálka s názvem Nebuď hater. Věnuje se zde školní šikaně, jíž se sám Ondřej stal obětí. Videa budou prezentována na školách, spolu s metodickou příručkou popisující, jak s videoobsahem na internetu zacházet.

Nový spot v hlavní roli s Pavlem Novým: Život je venku nejen o prázdninách

Uprostřed léta připomíná projekt Seznam se bezpečně, že Život je venku, nikoli u obrazovek počítačů. Proto vyzývá nejen mladé lidi, aby vzhlédli od mobilů a tabletů a, stejně jako Pavel Nový, prožili prázdniny off-line. Pavel, který s projektem dlouhodobě spolupracuje, si zahrál roli kustoda týmu amerických fotbalistů ze Znojma. Spot upozorňuje, že netolismus je nemoc 21. století. Počet lidí závislých na moderních informačních technologiích roste a je škoda prožívat svůj život jen přes zploštělou obrazovku nějakého přístroje. Atmosféru sportovních utkání, ať už v roli sportovce, nebo diváka, totiž nedokáže nahradit žádná technologie.

Letní premiéra nejnovějšího songu Bena Cristovao

Těsně před tím, než školáci vyrazí na prázdniny, uvedl Ben Cristovao letní song Program. Spolu s projektem Seznam se bezpečně připomíná, že je jedno, co lidé dělají, ale je třeba to dělat naživo. Jaké další poslání má text písně vysvětluje Ben ve svém vlogu. Více než jindy tu naráží na problém současné společnosti, jímž je stále rostoucí míra závislosti na moderních informačních technologiích – netolismus.

Seznam se bezpečně se do Zlína vrací téměř jako domů

Studio Ypsilon a projekt Seznam se bezpečně i v roce 2017 zavítali do Zlína na Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Dvě uvedení inscenace #jsi_user měla velký úspěch, jenž podpořili vzácní hosté: Martin Dejdar a Pavel Nový. Ti následující debatu o nebezpečích, která číhají na neopatrné uživatele internetu a sociálních sítí, rozjeli ve velkém stylu.

Inscenace #jsi_user v prostoru Centra současného umění DOX

Autor projektu Seznam se bezpečně Martin Kožíšek uvedl 21. 4. 2017 společně s herci Studia Ypsilon inscenaci #jsi_user. A to v rámci akce Škola v DOXu / DOX ve škole, konané v návaznosti na výstavu BIG BANG DATA. Velmi zajímavý prostor Centra současného umění obohatil představení i následnou debatu, jíž se účastnil také režisér představení Braňo Holiček, specifickým geniem loci.

Předpremiéra The Circle ve spolupráci se společností Bontonfilm v ČR

Předpremiéra filmu The Circle se uskutečnila v úterý 25. 4. 2017 a sál Cinema City ve Slovanském domě byl plný. Projekci zahájila krátká debata s Benem Cristovao na téma domnělé anonymity na sociálních sítích. Projekt Seznam se bezpečně se stal partnerem předpremiéry filmu, jehož tuzemským distributorem byl Bontonfilm.

Den bezpečnějšího internetu: Ochraňujme svá data jako oko v hlavě

I v roce 2017 se společnost Seznam.cz první únorové úterý připojila ke Dni bezpečnějšího internetu. Mottem letošního ročníku bylo: „Chraň svá data, chráníš tím sebe a své blízké“. Proto bylo na místě připomenout také Desatero bezpečného internetu. Zároveň projekt Seznam se bezpečně uvedl záznam hry #jsi_user na svém kanálu na Stream.cz pro všechny diváky zdarma. Význam ochrany osobních a citlivých dat jsme připomněli spolu s Peterem Porubským z Linky bezpečí, jenž je partnerem projektu, také Seznam Zprávy.

Velikonoční hoax: Modrá velryba hýbala společností i médii

Citlivé téma se trefilo Čechům o svátcích přímo na solar. Hoax o nebezpečné hře, jež navádí děti k sebevraždám, neminul snad nikoho. Realita byla ale jinde. Obyčejný marketingový tah totiž lámal fakta přes koleno. Martin Kožíšek, autor projektu Seznam se bezpečně, spolu s našimi partnery – Linkou bezpečí a projektem E-Bezpečí – tak měli plné ruce práce s uklidněním emocí a vysvětlením faktů. Významně jim v tom pomohly také Seznam Zprávy.

Kyberšikana na našich školách

Seznam.cz se prostřednictvím svého projektu Seznam se bezpečně zapojil do výzkumu, který uskutečnila Univerzita Palackého v Olomouci. Jeho cílem bylo zmapovat rozšíření šikany a její formy mezi pedagogy. Výsledky jsou alarmující: každý pátý učitel zažívá kybernetickou agresi. V největším měřítku dochází k napadání přes sociální sítě, dále pak přes mobilní telefony, e-mail, veřejný chat a webové stránky. Pachatele nenajdeme je v řadách studentů, ale dokonce i mezi rodiči a kolegy v kabinetu. V drtivé většině se učitelé s napadením svěří pouze svým kolegům, vedení škol tak často nemá o celé situaci ani zdání.

Seznam se bezpečně ve Zlíně uvedl inscenaci #jsi_user

Herci pražského Studia Ypsilon přivezli do Zlína hru, která v rámci projektu Seznam se bezpečně rozvíjí téma bezpečného chování na internetu. Ústřední role patří tabletům s uživateli napojenými v režimu 24/7 na sociální sítě. Použité texty vycházejí ze skutečné konverzace lidí na sociálních sítích. Konkrétně z řad fanoušků kolem dnes již zesnulého Michala Kolesy, který vyměnil svět skutečný za ten v monitoru počítače. Obě představení zakončila otevřená debata s ambasadory projektu Seznam se bezpečně Benem Cristovao a Pavlem Novým. Zájemci mohli vyzpovídat i samotné herce nebo autory knihy Bezpečně n@ netu Martina Kožíška a Václava Píseckého. Na spot, který každý film uváděl, se můžete podívat na Stream.cz.

Seznam se bezpečně na plzeňském festivalu

Náš preventivní projekt, týkající se bezpečnosti na internetu, hostil Festival Finále Plzeň. V pondělí 18. 4. 2016 Plzeňané zaplnili celý Velký sál Měšťanské besedy, aby zhlédli film a po té se zúčastnili diskuze s tvůrcem projektu Martinem Kožíškem a ambasadorem projektu Benem Cristovao.

Zlatý záchranářský kříž

Letošní ocenění nejlepších záchranářů republiky za rok 2015 připadlo na 12. dubna. Cenu časopisu RESCUE předali zástupci Seznam.cz týmu hasičů z Domova pro osoby se zdravotním postižením ve Všebořicích. Tato kategorie soutěžní formou podporuje zájem o požární ochranu a zároveň všechny soutěžící připravuje na zvládání mimořádných situací, se kterými se mohou během života setkat.

Divadelní hra „#jsi_user“ v Ostravě

Studio Ypsilon spolu s projektem Seznam se bezpečně představilo svou hru #jsi_user ostravským divákům. Akce se konala 17. a 18. března a po oba dva dny byla Stará aréna na Masarykově náměstí zcela vyprodána. Ústředním tématem představení je závislost na internetu – netolismus a téma s ní související – kyberšikana. Hlavní postava Michala Kolesy vychází ze skutečného příběhu muže, který vyměnil reálný život za ten on-line a stal se tak obětí zdánlivé anonymity internetu. Divadelní hru doplnila debata s Martinem Kožíškem, jedním z autorů knihy Bezpečně n@ netu, a herci Studia Ypsilon. Celá akce probíhala pod záštitou odboru školství, mládeže a sportu Moravskoslezského kraje.

Křest knihy Bezpečně na internetu

Ve Studiu Ypsilon se 1. 3. 2016 sešli Martin Kožíšek a Václav Písecký, aby společně s hosty pokřtili svoji knihu Bezpečně na internetu. Zmínění pánové jsou přední experti na prevenci a stíhání internetového nebezpečí. Jejich publikace komplexně shrnuje témata jako kyberšikana, nebezpečí anonymního seznamování se prostřednictvím sociálních sítí, sexting, stalking a další. Kniha na konkrétních příkladech z českého prostředí popisuje, jakým způsobem jim lze předejít. Pomáhá svým čtenářům problém odhalit i ochránit sebe a své okolí v okamžiku, kdy se s ním setkají. Více se dočtete na našem blogu.

Internetové děti

Seznam.cz provedl průzkum, který zmapoval chování nejmladších uživatelů internetu a to, jakou roli v něm mají rodiče či samotná školní výuka. Dotazováno bylo 4 421 žáků 4. až 9. tříd a 268 učitelů. Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že dostupnost internetu děti v dnešní době řešit nemusí. Přístup na něj mají běžně ze svých telefonů a i na školách už je samozřejmostí. Překvapí vás tedy, že 95 % žáků 4. až 6. tříd je běžně k zastižení na svém mailu, a 96 % z nich si snadno najde a přehraje video, třeba s návodem na hru? Zvažujete-li založení profilu na sociální síti a nevíte si rady, optejte se své ratolesti. Pravděpodobně patří k 76 % dětí, které mají svůj profil minimálně na facebooku, a hojně jej využívá. Co je nejdůležitějším zjištěním? Zatímco jsou děti varovány před obecnými nástrahami, jako jsou falešné identity nebo před nebezpečím scházení se s cizími lidmi, před kyberšikanou už v zásadě varovány nejsou. Rodiče a učitelé by se tedy měli o tuto problematiku sami dostatečně zajímat, aby dětem mohli poskytnout dostatek informací. Pokud vás zajímají kompletní výsledky výzkumu, najdete je v odkazu.

Výzkum rizikového chování dětí v prostředí internetu 2014

Ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci se projekt Seznam se bezpečně! opět podílel na realizaci dosud největšího výzkumu rizikového chování dětí v prostředí internetu. Zapojilo se do něj 28 000 respondentů. Více informací na našem Seznam.cz blogu

Projekt Seznam se bezpečně! pomáhá už pět let

Celkem 62 výjezdů do škol, 3 filmové festivaly, přes 3 miliony přehrání filmů, 1 divadelní inscenace a ocenění Zlatý záchranářský kříž za výjimečný nebo kreativní počin k osvětě a vzdělávání – to je jen pár čísel mající společného jmenovatele: projekt Seznam se bezpečně!, který dnes slaví 5 let fungování. Více informací na stránkách projektu.

Kampaň nahá celebrita

Jak nebezpečné může být sdílení citlivých osobních materiálů na internetu? Na vlastní kůži si to vyzkoušel v rámci projektu Seznam se bezpečně! i známý zpěvák Ben Cristovao. Ten se svlékl před kamerou a video nechal šířit po internetu. To putovalo rychlostí lesního požáru a během několika týdnů se objevilo na několika desítkách bulvárních stránek. Vedle samotného upozornění na problematiku najdete na stránkách projektu také možnosti jak tyto situace řešit. Více informací na stránkách projektu

Den bezpečnějšího internetu 11. února 2014

Víte, co je netolismus? Na jeho rizika, společně s kyberšikanou, upozorňuje divadelní inscenace #jsi_user ve které je 99 % textů zcela autentických a převzatých právě z internetu. Na malé scéně Ypsilonky proběhlo třicet repríz hry, po které probíhala diskuze s teenagerovským publikem. Fenomén seznamování – nástrahy seznamování přes internet mapuje speciální díl pořadu Fenomén na internetové televizi Stream.cz

Novinky v projektu Seznam se bezpečně!

Po premiéře druhého dílu filmu Seznam se bezpečně! jsme odstartovali podpůrné akce po celé České republice. Upozorňujeme na nich na nebezpečí na internetu, která jsme představili ve filmu, ale i na hrozby nové. Navštívili jsme již desítky škol a dva filmové festivaly, a to v Písku a Zlíně. Aktivity projektu Seznam se bezpečně! se více propojili s E-bezpečím, celorepublikový projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum a osvětu spojenou s rizikovým chováním na internetu.

V roce 2013 plánujeme představit divadelní hru určenou pro školáky s názvem „OMG!!!“. Poutavou formou v ní budeme upozorňovat na rizika internetu. Již nyní máme přislíbenu účast řady známých tváří.

Druhý díl Seznam se bezpečně!

20. března 2012 - Po třech letech se prostředí internetové kriminality natolik změnilo, že jsme se rozhodli připravit druhý díl. V něm upozorňujeme nejen na nová rizika, ale také na fakt, že děti už nejsou jen poškozenými, často bývají i pachateli. Druhý díl Seznam se bezpečně! představuje divákům několik autentických příběhů dětí. Přináší ale také pohled z druhé strany, rozhovor s pedofilem. Ten popisuje, jak jednoduché je získat nahé fotografie dětí a následně je vydírat. Filmem provází, stejně jako u prvního dílu, Mirek Vaňura, autor pořadu České televize Tísňová linka.

Ve spojení s uvedením druhého dílu jsme představili i nový web, který je přehlednější a navíc doplněn grafikou Štěpána Mareše. Na novém webu jsou k dispozici oba dva díly Seznam se bezpečně! a také edukační videa Divadla V Dlouhé. Najdete tam i příručku pro učitele, kde je popsáno, jak s videi a dětmi pracovat. Nový film i edukační videa jsou opatřena anglickými a německými titulky.

S projektem jsme navštívili už 12 škol, zúčastnili jsme se několika odborných přednášek pro učitele a byl představen také v Senátu. S filmem jsme se zúčastnili i Filmového festivalu pro děti ve Zlíně.

         

První díl Seznam se bezpečně!

30. dubna 2009 - Koncem roku 2008 pořádal Seznam.cz ve Švandově divadle v Praze konferenci pro učitele, která mimo jiné účastníkům přiblížila rizika, s nimiž se mohou děti setkat na internetu. O akci byl velký zájem a měla nečekaný úspěch. Rozhodli jsme se o bezpečnosti na internetu natočit film a v roce 2009 jsme tak mohli představit první díl edukačního filmu Seznam se bezpečně! Na základě skutečných příběhů upozorňoval na nebezpečí číhající na děti na internetu a sociálních sítích.